Kalenteri

toukokuu 2019
ma ti ke to pe la su
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Eu-vaalit Hyllissä

Koulussamme järjestettiin torstaina 16.5. Eu-vaaleihin liittyvät nuorisovaalit. Nuorisovaalit järjestetään aina valtakunnallisten vaalien yhteydessä, kuten nyt tämän kevään europarlamenttivaalien yhteydessä, jossa virallinen äänestyspäivä on 26.5.2019.

Nuorisovaaleissa äänestetään aivan samoja EU-parlamenttiehdokkaita kuin varsinaisissakin vaaleissa. Koulumme nuorisovaaleissa äänestivät kaikki koulumme 9-luokkalaiset ja lukiolaiset.

Hyväksyttyjä ääniä annettiin yhteensä 174 kappaletta. Nuorisovaalien lopputulos kahdeksan eniten ääniä saaneiden osalta oli seuraava:

  1. Sebastian Tynkkynen – Perussuomalaiset
  2. Diarra Fatim – Vihreät
  3. Husu Hussein – Vasemmistoliitto
  4. Ajak Majak – Vasemmistoliitto
  5. Alviina Alametsä – Vihreät
  6. Marco De Witt – Suomen kansa ensin
  7. Asseri Kinnunen – Perussuomalaiset
  8. Mikael Ropo – Kokoomus

Valtakunnallisesti eri kouluissa Europarlamenttivaalien nuorisovaaleissa äänensä antoi yhteensä 10 756 nuorta. Puolueista eniten kannatusta keräsivät Vihreät, Perussuomalaiset ja Keskusta.  Suomalaisista puolueista vaalien voittajaksi nousi Vihreät kolmella edustajapaikalla. Perussuomalaiset ja Keskusta saivat kumpikin kaksi edustajapaikkaa nuorten äänillä. Vihreiden valtakunnallinen kannatus oli 15,5 %, Perussuomalaisten 13,1 % ja Keskustan 11,1 %. Yhden europarlamentaarikon paikan varmistivat lisäksi kuusi puoluetta: Kokoomus, SDP, Suomen Kansa Ensin, RKP, Kristillisdemokraatit ja Vasemmistoliitto.

Vaalien ääniharava oli Laura Huhtasaari Perussuomalaisista. Huhtasaari sai 385 ääntä. Yli 300 sadan äänen vaalitulokseen ylsivät myös ehdokkaat Lasse Heikkilä (kd.) ja Alviina Alametsä (vihr.). Istuvista europarlamentaarikoista vain Nils Torvalds (r.) tuli uudelleenvalituksi parlamenttiin.

Nuorisovaaleissa koko Suomen alueelta Europarlamentaarikoiksi valituksi tulivat:

Alviina Alametsä, Vihreät

Laura Huhtasaari, Perussuomalaiset

Susanna Kisner, Keskusta

Aura Salla, Kokoomus

Husu Hussein, SDP

Matti Mäkinen, Suomen Kansa Ensin

Ville Niinistö, Vihreät

Nils Torvalds, RKP

Sebastian Tynkkynen, Perussuomalaiset

Lasse Heikkilä, Kristillisdemokraatit

Pekka Puska, Keskusta

Bella Forsgrén, Vihreät

Ajak Majok, Vasemmistoliitto

(14. sijalla Janika Takatalo, Kokoomus)

lisää kuvia

Teksti Juha Hämäläinen, kuvat Maria Hongisto-Mäenpää

By | 2019-05-21T19:29:30+03:00 toukokuu 21st, 2019|Hyl|Kommentit pois päältä artikkelissa Eu-vaalit Hyllissä

About the Author: